Terapia neurologopedyczna dla dzieci – co to jest i kiedy warto ją rozważyć?
Terapia neurologopedyczna to specjalistyczne podejście terapeutyczne, które łączy wiedzę z zakresu neurologii, logopedii i rozwoju dziecięcego. Jest dedykowana najmłodszym pacjentom, którzy borykają się z różnymi zaburzeniami mowy i komunikacji, często związanymi z uszkodzeniami układu nerwowego lub opóźnieniami rozwojowymi. Czytaj dalej…
O rozstaniach i tęsknocie słów kilka – czyli ADAPTACJA DO ŻŁOBKA LUB PRZEDSZKOLA
Wiele uwagi poświęca się zwykle temu, co robić, by dziecko polubiło nowe miejsce i na pewno kilka z nich warto spróbować wcielić w życie, jednak mało uwagi poświęca się rodzicowi. A tak naprawdę to właśnie jego wewnętrzny spokój, może tę adaptację ułatwić. Tylko jak tu być spokojnym, gdy przed nami też duża zmiana? Zaufać obcemu i oddać nasze najukochańsze dziecko pod jego skrzydła – to też wyzwanie. Czytaj dalej…
Czym zajmuje się neurologopeda?
Neurologopeda diagnozuje zaburzenia mowy i języka, wynikające z uszkodzeń w obrębie układu nerwowego lub różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi. Neurologopeda swoją opieką diagnostyczno-terapeutryczną obejmuje dzieci. Czytaj dalej…
Czy żywienie dziecka może wpływać na jego humor?
W obliczu ogromu wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki zapewne wiesz, że dzieci powinny ograniczać słodycze do minimum. Bo grozi im próchnica zębów, cukrzyca czy inne choroby w przyszłości… To argumenty prawdziwe i niezwykle ważne. Ale czy konkretne produkty bądź ich brak mogą w jakiś sposób
wpływać na humor malucha? Czytaj dalej…
O emocjach słów kilka… Złość.
Emocje są nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Każdego dnia możemy doświadczyć radości, niepokoju, smutku czy złości. Emocji doświadczamy wszyscy bez względu na wiek, dorośli i dzieci. Jednak my, dorośli, mamy nad nimi swego rodzaju przewagę. Większość z nas wie, jak wpływają na nas dane sytuacje czy osoby. Wiemy albo próbujemy w jakiś określony sposób sobie z nimi radzić. A jak to wygląda u dzieci? Czy mają takie same umiejętności jak my? A jeśli nie, to czy mogą się ich nauczyć? Czytaj dalej…
Co robić gdy dziecko oddycha przez usta?
Podstawową i jedną z najważniejszych czynności człowieka jest oddychanie. Pojawia się już podczas narodzin razem z naszym pierwszym krzykiem i bezwarunkowo towarzyszy nam do końca życia. Oddychanie jak i połykanie, żucie, gryzienie oraz inne aktywności niewerbalne (np. ziewanie) należą do grupy tzw. czynności prymarnych (pierwotnych), które kształtują się wcześniej niż sama mowa. Czytaj dalej…