Czym zajmuje się neurologopeda?

Czym zajmuje się neurologopeda?

Neurologopeda diagnozuje zaburzenia mowy i języka, wynikające z uszkodzeń w obrębie układu nerwowego lub różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi. Neurologopeda swoją opieką diagnostyczno-terapeutryczną obejmuje dzieci:
– z uszkodzeniami i dysfunkcjami układu nerwowego w wyniku czego nie rozwijają się
normatywnie,
– które urodziły się przedwcześnie lub są z tzw. grup ryzyka okołoporodowego,
– z mózgowym porażeniem dziecięcym,
– z zespołami genetycznymi (np. zespół Downa, Zespół Angelmana, Zespół Retta),
– z zaburzeniami ze spectrum autyzmu,w tym Zespół Aspergera,
– z rozszczepami podniebienia lub wargi,
– z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, z opóźnionym rozwojem mowy, dyzartrią (zaburzenia mowy wynikające z dysfunkcji aparatu mowy), afazją (utratą umiejętności mówienia), dysfagią (trudności związane z połykaniem), mutyzmem, jąkające się, z zaburzeniami głosu.


Neurologopeda pracuje także z osobami dorosłymi po wypadkach, udarach, u których pojawiają się zaburzenia mowy i języka w wyniku uszkodzenia układu nerwowego w postaci np. afazji lub dyzartrii.

Kiedy udać się z dzieckiem do neurologopedy?

Do neurologopedy warto zgłosić się, kiedy rodzica niepokoi brak komunikacji werbalnej (czyli mowy) u dziecka, jak również:
– kiedy mowa dziecka jest niezrozumiała,
– kiedy nie reaguje ono na swoje imię,
– kiedy nie zwraca na rodzica, opiekuna uwagi, nie szuka kontaktu,
– kiedy nie nawiązuje kontaktu wzrokowego lub ma problem z utrzymaniem go,
– kiedy nie wskazuje palcem (gest ten powinien się pojawić około 9 miesiąca życia),
– kiedy nie rozumie prostych poleceń (np. daj, chodź, zostaw)
– kiedy ma problemy z koncentracją,
– nie mówi wyraźnych słów o konkretnym znaczeniu, a ma już ponad 20 miesięcy,,
– nie przybiera na wadze i nie akceptuje określonych konsystencji,
– jest wcześniakiem, dzieckiem z obciążeniem okołoporodowym lub było karmione sondą,
– podejrzewasz autyzm, zespół Aspergera lub inne zaburzenia neurologiczne.

Jak wygląda terapia neurologopedyczna w naszym Centrum?

Terapia neurologopedyczna w Centrum SENSORY, figurująca w ofercie naszych usług, to cykl ukierunkowanych na konkretne ćwiczenia spotkań. Każda terapia
neurologopedyczna to spotkanie trwające 50 minut. Zajęcia oparte są głównie na atrakcyjnych grach i zabawach, które w naturalny sposób stwarzają komfortową i przyjazną atmosferę. To zbiór ćwiczeń, mających na celu doskonalenie mechanizmów mowy — w tym zadania oddechowe, fonacyjne oraz logorytmiczne, a także takie, które kształtują słuch i usprawniają motorykę narządów mowy. Podczas sesji wykorzystujemy szeroką gamę narzędzi i akcesoriów, pomagających zniwelować lub ograniczyć zaburzenia mowy. Będą to m.in. piórka, słomki, wiatraczki, piłeczki, jak również różnorodne gry dydaktyczne, puzzle, kolorowe układanki edukacyjne czy pacynki. Istotną część harmonogramu ćwiczeń stanowią również gry słowne — w tym karciane — oraz zabawy przed lustrem, których celem jest między innymi trenowanie języka. Większość proponowanych zabaw można także – dzięki wskazówkom specjalisty, powtórzyć w domu. W Centrum SENSORY Twoje dziecko będzie miało komfortowe warunki do ćwiczeń. Zatrudnieni u nas specjaliści zawsze dbają o sprzyjającą współpracy atmosferę. Dzięki temu już po pierwszych spotkaniach mały uczestnik terapii będzie czuł się tutaj przyjemnie i swobodnie.

Przewiń do góry